Az eladások jelentős emelkedése ellenére nem teljesült tavaly az elektromos autók minimálisan elérendő piaci részarányára megszabott brit kormányzati előírás. A brit közlekedési miniszter ugyanakkor hétfőn hivatalosan megerősítette, hogy 2030-tól nem lehet belsőégésű motorral működő új személyautókat forgalomba helyezni Nagy-Britanniában.
Akár 3 millió forint állami támogatás napelemekre, otthonfelújítási támogatással! Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)
A brit autógyártók és autókereskedők szövetségének (SMMT) hétfőn ismertetett éves összesítése szerint 2024-ben több mint 1,95 millió új személyautót értékesítettek a gyártók a brit piacon, 2,6 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A teljes eladási mennyiségen belül 381 970 volt tavaly a tisztán elektromos meghajtással felszerelt autók száma, és ez 19,6 százalékos piaci részesedést jelentett. Az elektromos autók értékesítése egy év alatt csaknem 20 százalékkal emelkedett, de ezeknek a járműtípusoknak a piaci részaránya így sem érte el a kormány által 2024-re előírt 22 százalékot – hangsúlyozta hétfői tájékoztatásában az SMMT.
A szervezet szerint az iparág “minden követ megmozgatott” a hatóságilag megszabott részarány elérése végett: a gyártók például több mint 4,5 milliárd font (2250 forint) értékű árengedménnyel igyekeztek elektromos autók vásárlására ösztönözni a vevőket. Az SMMT szerint az ilyen mértékű szubvenciók hosszabb távon fenntarthatatlanok. A szövetség hangsúlyozta, hogy az eladási arány növelése előtti legnagyobb akadály a magánautósok részéről megnyilvánuló kereslet gyengesége: az egyéni vásárlók alig 10 százaléka vásárolt tavaly elektromos autót. Ebben a fogyasztói körben továbbra is a benzinmotoros személyautók a legnépszerűbbek: a magánvásárlók által újonnan vett autók 61 százaléka ebbe a kategóriába tartozott – áll az SMMT hétfői ismertetésében. A szakmai szervezet már néhány héttel ezelőtti állásfoglalásában is felhívta a figyelmet arra, hogy az elektromos járművek piaci részarányára megszabott, folyamatosan emelkedő előírások betartásának és a kereslet gyengeségének egyidejű hatásai több milliárd font többletköltséget rónak a brit autóiparra, és ez hosszú távon nem fenntartható.
Az idén az elektromos autók minimális értékesítési aránya a tejes forgalmon belül 28 százalékra emelkedik a tavalyi 22 százalékról, és a munkáspárti brit kormány már jelezte, hogy a konzervatív elődje által 2035-re halasztott időpontról ismét az eredetileg kijelölt 2030-ra kívánja visszaállítani azt a határidőt, amely után már nem lehet új benzin- és dízelüzemű személyautókat forgalomba helyezni Nagy-Britanniában. Heidi Alexander brit közlekedési miniszter ezt hétfőn, a londoni alsóháznak küldött átiratában hivatalosan is megerősítette. Közölte ugyanakkor, hogy a kormány konzultációt indított az autóipari cégekkel a cél elérésének mikéntjéről és a szabályozás egyszerűsítéséről.