Jimmy Carter korát megelőzve támogatta a tiszta energiát.
Akár 3 millió forint állami támogatás napelemekre, otthonfelújítási támogatással! Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)
2024. december 29-én, százéves korában elhunyt Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke, aki 1977 és 1981 között töltötte be pozícióját. A Nobel-békedíjas politikus leginkább diplomáciai munkájáról híres, ám örökségének fontos része a tiszta és megújuló energia támogatása – írja a PV Magazine. Carter elnöksége az arab olajembargó miatti energiaválság idejére tehető. Nemzeti energiaügyi terve új törvényeket és szabályozásokat tartalmazott, hangsúlyt fektetve az energiatakarékosságra és az energiahatékonyságra, valamint az alternatív energiatechnológiák fejlesztésére. Kormánya azt a nagyra törő célt tűzte ki, hogy 2000-re az USA energiaszükségletének 20%-át tiszta energiából fedezze. A zöld energia szószólójaként 1979-ben 32 napkollektort telepített a Fehér Házra. Ezeket utóbb, 1986-ban az épületnél zajló munkálatok során eltávolították – a városi legenda szerint Ronald Reagan miatt, aki nem támogatta a tiszta energiát. A panelekből egyet ma a Unity College-ben őriznek, 15-öt pedig a Smithsonian’s National Museum of American Historyban és a georgiai Carter Centerben, a többi szállítás közben sajnos eltört.
Carter a napenergiát különösen sokra tartotta, és rendszeresen arra buzdította az amerikaiakat, hogy használják azt a fosszilis tüzelőanyagok helyett. A korszakban a vonatkozó technológia még nem volt igazán költséghatékony, ennek ellenére 1978-ban Carter napenergia-stratégiát indított, 1980-ban pedig kormánya 1 milliárd dollárt a különített el a megújuló energiaforrások ösztönzésére. Egyik legjelentősebb eredménye, hogy létrehozta az Energiaügyi Minisztériumot – igaz, a folyamatot már elődje, Gerald Ford elindította.
Hivatalából való távozása után Jimmy Carter továbbra is elkötelezett maradt a tiszta energia irányában. 2017-ben a Carterék birtokán, a Georgia állambeli Plainsben egy 1,3 MW teljesítményű napelemes létesítmény épült, amely ma a város energiaellátásának felét biztosítja. 2020-ban a napelemparkot beporzóbarát fűfélékkel ültették be, a helyszínen emellett azt is vizsgálják, hogy miként lehet optimalizálni a felszíni létesítményeknél a csapadékvíz kezelését.