A Jiangsu Egyetem kutatói egy innovatív úszó napelemes rendszert hoztak létre, amely kimagasló stabilitást biztosít extrém tengeri körülmények között.
Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)
Egy kínai kutatócsoport egy olyan úszó napelemes (FPV) rendszert fejlesztett ki, amely kimagasló stabilitást és tengeri teljesítményt nyújt még a legzordabb tengerkörülmények között is. A Jiangsu Tudományos és Technológiai Egyetem kutatói által megalkotott rendszer akár 4 méteres hullámokat is képes elviselni nyílt tengeri környezetben. „Kutatásunk jelentős előrelépést jelent az úszó napelemrendszerek hidrodinamikai viselkedésének megértésében, különös tekintettel a stabilitás és a teljesítmény optimalizálására a kihívást jelentő tengeri környezetekben” – nyilatkozta Sheng Xu, a kutatás vezetője. A kutatók kísérleti és numerikus elemzésekkel vizsgálták az FPV rendszer dinamikáját, melynek eredményei fontos iránymutatást nyújtanak a mérnöki tervezés számára, és költséghatékonyabbá tehetik az úszó napelemes technológia tengeri alkalmazását. Az új rendszer a stabilitást úszó pontonok és egy rácsos keretstruktúra kombinációjával biztosítja, amely a napelemek rögzítését szolgálja. A kutatók egy 1:20 arányú modellt teszteltek az egyetem hullámtartályában, ahol szabályos és szabálytalan hullámok között mérték fel a rendszer hidrodinamikai tulajdonságait. Az eredmények igazolták, hogy a rendszer akár 4 méteres hullámokat is elvisel, miközben megtartja funkcionalitását, írja a pv-magazine.com.
A tesztek során 21 különböző hullámmodellt alkalmaztak, hogy meghatározzák az FPV rendszer válasz-amplitúdó operátorát (RAO), amely a rendszer mozgását vizsgálja hat szabadságfok mentén. „Elemzéseink kimutatták, hogy a rendszer a legérzékenyebb az oldalhullámokkal szemben” – jegyezték meg a kutatók. Ez az eredmény lehetővé teszi a célzott tervezési módosításokat a legkritikusabb hullámfeltételek elleni védelem érdekében.
A kutatócsoport egy hitelesített numerikus modellt is alkalmazott az FPV rendszer teljesítményének és rögzítő köteleinek feszültségeinek szimulálására extrém tengeri körülmények között. Ez az integrált megközelítés lehetővé teszi a rendszer viselkedésének előrejelzését és a tervezés optimalizálását a gyakorlati alkalmazások számára. A kutatás eredményeit az Ocean Engineering című folyóiratban publikálták, amely részletesen bemutatja az innovatív tervezést és a kiterjedt tesztelési eljárásokat. A tanulmány spektrális elemzése és mozgásválasz-értékelése igazolta az FPV rendszer alkalmazkodóképességét és hatékonyságát tengeri környezetben. „Ezek az eredmények jelentős hatással lehetnek az FPV rendszerek jövőbeli fejlesztésére, biztosítva, hogy azok ellenálljanak a nyílt tengeri környezetek extrém kihívásainak” – összegezte Xu. „Izgatottan várjuk a további fejlesztéseket, amelyek tovább növelik ezen rendszerek ellenállóképességét és hatékonyságát.”
Kép: Jiangsu University of Science and Technology