Az Európai Unióban a fosszilis energiahordozókból származó villamosenergia-termelés 2024-re történelmi mélypontra csökkent, a megújuló forrásokból származó pedig a teljes termelésnek már közel a felét adta - állapította meg a londoni Ember energiaipari kutató intézet a honlapján publikált éves felmérésében.
Akár 3 millió forint állami támogatás napelemekre, otthonfelújítási támogatással! Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)
Összességében a megújuló forrásokból származó villamosenergia-termelés 92 terawattórával (TWh), 7,6 százalékkal emelkedett tavaly, részesedésük pedig 47,4 százalékra nőtt 44,8 százalékról. A fosszilis tüzelőanyagok az EU villamosenergia-termelésének mintegy 29 százalékát tették ki. A fosszilis energiatermelés 8,7 százalékkal, 75 terawattórával csökkent. A fosszilis tüzelőanyagok csökkenő tendenciáját jórészt a napenergia kompenzálta, amely a blokk villamosenergia-termelésének 11 százalékát adta tavaly és 21,7 százalékkal, 54 terawattórával nőtt. A gáztermelés már az ötödik egymást követő évben csökkent, és 15,7 százalékkal járult hozzá az EU villamosenergia-mixéhez, a szénalapú energiatermelés pedig többéves csökkenés után először csökkent 10 százalék alá, 9,8 százalékra.
Dr. Chris Rosslowe, a jelentés vezető elemzője és vezető szerzője rámutatott, hogy a fosszilis energiahordozók kezdik elveszíteni meghatározó szerepüket az EU energiaellátásában.
Hozzátette, hogy a megújuló energiaforrásokra való átállás sebessége az elmúlt években meghaladta a várakozásokat, de “a további előrelépés nem tekinthető magától értetődőnek”. A tavaly 17,4 százalékos részesedésen stagnáló szélenergia-termelésről szólva Rosslowe hangsúlyozta, hogy fel kell gyorsítani az átállást. Az atomenergia-termelés tavaly 29 TWh-val, 4,7 százalékkal nőtt, a részesedés pedig 23,0 százalékról 23,7 százalékra bővült.