Környezetvédelem

Soltész Miklós: 2025-ben 800 millió forintra nő a nemzetiségek energiahatékonysági beruházásainak pályázati keretösszege

Az eddigi 600 millió forint helyett 2025-ben 800 millió forint lesz a nemzetiségek energiahatékonysági beruházásainak pályázati keretösszege - mondta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára hétfőn Budaörsön.

Soltész Miklós a német nemzetiségi Jakob Bleyer Heimatmuseumban tartott sajtótájékoztatóján ismertette, hogy a 2025-ös központi költségvetésben több mint 2,3 milliárd forinttal kapnak többet (összesen 14 milliárd forintot) a Magyarországon élő nemzetiségek 2024-hez képest. Hozzátette, ennek köszönhető, hogy ismét, immár hatodszorra pályázhatnak energiahatékonysági beruházásokra, ennek megnövelt keretösszege 2025-ben 800 millió forint. Soltész Miklós megemlítette, hogy az elmúlt öt évben 2,3 milliárd forintból újultak meg nemzetiségi intézmények.

Az államtitkár elmondta, hogy az elmúlt évek során 360 településen valósultak meg az említett 2,3 milliárd forintból a nemzetiségi intézmények beruházásai. Hozzátette, hogy a hétfőn meghirdetett felhívásra 2025. január 31-ig várják a pályázatokat. Soltész Miklós, aki egyben a Karitatív Tanács elnöke, az MTI-nek elmondta, a Karitatív Tanács tagjai – a Katolikus Karitász, a Magyar Vöröskereszt, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, az Ökumenikus Segélyszervezet, a Magyar Református Szeretetszolgálat és a Baptista Szeretetszolgálat – az elmúlt években is fantasztikus munkát végeztek. A közmédia idei Jónak lenni jó kezdeményezéséről szólva hozzátette, nagyon köszöni az adományozóknak, hogy ezt a karácsonyt ennyire széppé tették a szülőknek, a gondozóknak, a gyermekeknek és a fiataloknak egyaránt, és hogy az összegyűlt több mint félmilliárd forint adományból nemcsak a Baptista Szeretetszolgálat által működtetett Tábitha Gyermekhospice Ház új épülete jöhet létre, hanem a régi épület is megújulhat, megszépülhet.

Az államtitkár kitért arra, hogy “van egy óriási tanulsága ennek a mostani gyűjtésnek: lehet csöndben és névtelenül is adományozni”. Vannak olyanok is, akik a nevüket vállalták, de ők sem verték a mellüket, hanem szolidan és másokra odafigyelve adományoztak – fűzte hozzá.

Sokkal többet ér az ilyen adományozás és sokkal fontosabb az ilyen segítség, mint amikor valaki úgy akar adni, hogy ráerőltet valakire vagy valakikre bármit is – jelentette ki Soltész Miklós.