A cél nem a műanyagok betiltása, hanem azok biztonságos és fenntartható, megfelelő keretek között történő használatának elősegítése - jelentette ki Raisz Anikó környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár kedden Brüsszelben az uniós környezetvédelmi tanács ülését követő sajtótájékoztatón.
Az államtitkár fontos eredménynek nevezte, hogy a magyar uniós elnökség alatt a Tanács kedden elfogadta álláspontját a műanyag pellet – a műanyag termékek előállításához használt ipari nyersanyag – környezetbe jutásának megelőzéséről szóló rendelettel kapcsolatban.
Ez jelentős lépés, mert a Tanács így egységes álláspontot tudott kialakítani a mikroműanyagok és a műanyagszennyezés elleni fellépésben – hangsúlyozta.
Raisz Anikó szerint ez eredmény különösen fontos, hiszen az ENSZ nemrégiben sikertelenül próbált meg globális műanyagszennyezés elleni egyezményt tető alá hozni. Ezek a tárgyalások a jövőben folytatódnak, de az EU-nak erről van saját agendája, és ezeket a célokat kívánja erről tartani, tekintettel a műanyagszennyezés súlyos környezeti és egészségügyi hatásaira, amelyek különösen a legfiatalabb generációkat érintik
– tette hozzá.
Mint mondta, a tagállamok egyetértettek a célokban, de a tengeri szállítás kérdésében volt vita. Végül sikerült olyan kompromisszumot elérni, amely a tengeri szállításban érintett államok számára is elfogadható. Jessika Roswall környezetvédelemért felelős uniós üdvözölte, hogy a tagállamok nagy többsége általános megközelítést fogadott el a műanyag pelletekkel kapcsolatban. Felhívta a figyelmet, hogy a pellet okozta mikroműanyag szennyezés komoly probléma: 2019-ben 52 ezer és 184 ezer tonna közötti pellet került a környezetbe az EU-ban. A környezetre, az állatvilágra, valamint az olyan ágazatokra, mint a halászat, akvakultúra és turizmus, ez rendkívül negatív hatással van – emelte ki.