A Mol leányvállalata a pakisztáni energiaszektor jelentős szereplője: kulcsszerepet játszott az ország kutatás-termelési ágazatának kiépítésében, két és fél évtizede nagyban hozzájárul az ország energiabiztonságához. A Mol-csoport 100 százalékos tulajdonú leányvállalataként meghatározó a cég nemzetközi portfóliójában, és teljes szénhidrogén-termelésének mintegy 7 százalékáért felel - közölte a társaság az MTI-vel csütörtökön abból az alkalomból, hogy fennállásának 25. évfordulóját ünnepli idén a Mol Pakisztán.
Marton Zsombor, a Mol-csoport kutatás-termelés üzletágának ügyvezető igazgatója a cég közleménye szerint elmondta: a 25 éves mérföldkő tükrözi közel 500 munkatársuk elkötelezettségét és a közös vállalatban részt vevő partnereiknek a vállalat jövőképébe vetett bizalmát. Továbbra is elkötelezettek amellett, hogy a legmodernebb technológiákkal támogassák az energiaellátás biztonságát Pakisztánban, előmozdítsák az innovációt, és támogassák a kiszolgált közösségek társadalmi-gazdasági fejlődését – mondta. A Mol Pakisztán 1999 óta folytat kutatás-termelési tevékenységet Pakisztánban. Jelenleg 4 blokkban rendelkezik érdekeltséggel, amelyek közül a TAL és a Margalla blokkban operátorként van jelen, a Karak és DG Khan blokkokban pedig “nem operált részesedéssel” rendelkezik. Elsőként 1999-ben nyert kutatási engedélyt a TAL blokkban, az afgán határhoz közel, amely a vállalat legjelentősebb kutatási eszköze operátorként. Ebben a blokkban azóta 44 kutat fúrt, amelyek közül 33 lett sikeres – írták.
Operátorként a Mol 65 ezer hordó egyenérték/nap bruttó termelésért felel a TAL blokkban, amelyben 8,4 százalékos részesedéssel rendelkezik a kitermelt mennyiségből, közös vállalati partnerei pedig a helyi OGDCL, PPL, POL és GHPL olaj- és gázipari vállalatok. A Margalla blokkban 2006-ban nyert el kutatási engedélyt, ahol két kutatófúrás történt partnereivel, a POL és Mari Petroleum vállalatokkal – közölték. Piacra lépése óta a Mol Pakisztán több mint 400 millió hordó egyenértékű szénhidrogént termelt, amivel jelentős mértékben hozzájárul Pakisztán energiaellátásához. Az ország második legnagyobb kondenzátum- és LPG-termelőjeként, valamint ötödik legnagyobb gáztermelőjeként kulcsfontosságú szerepet játszik Pakisztán egyre növekvő energiaigényének kielégítésében. Jelenleg az ország gáztermelésének 8 százalékát, a kondenzátumtermelés 26 százalékát, az LPG-termelés 23 százalékát biztosítja – tudatták.
A Mol-csoport nemzetközi portfóliójának részeként 9 országban rendelkezik olaj- és gázipari kutatási és termelési eszközökkel, amelyek közül 8 országban folytat termelést, és 2024 első 3 negyedévében átlagosan napi 93,5 ezer hordó olajegyenértéknek megfelelő szénhidrogént termelt. A Mol-csoport nemzetközi, integrált olaj-, gáz-, petrolkémiai és fogyasztói kiskereskedelmi vállalat, székhelye Budapesten van. Több mint 30 országban aktív, 25 ezer fős nemzetközi munkaerővel és több mint 100 éves múlttal. Három finomítót és két petrolkémiai üzemet üzemeltet Magyarországon, Szlovákiában és Horvátországban, valamint több mint 2400 töltőállomásból álló hálózattal rendelkezik Közép- és Délkelet-Európa 10 országában. A Mol kutatási és kitermelési tevékenységét több mint 85 éves szénhidrogén- és 30 éves CO2 besajtolási tapasztalat támogatja.