Szakítani kell azzal a téves meggyőződéssel, hogy a mezőgazdaságra és a gazdákra a klímaváltozás okozójaként tekintenek; épp ellenkezőleg, ők a megoldás részei kell hogy legyenek - jelentette ki Nagy István agrárminiszter az EU agrár-élelmiszernapok konferencián kedden Brüsszelben, az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása szerint.
A tárcavezető a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy az európai mezőgazdaság talán soha nem nézett szembe annyi kihívással, mint napjainkban. Ezek közül kiemelkednek a klímaváltozás egyre gyakoribb és egyre súlyosabb hatásai, és azt sem rejthetjük véka alá, hogy az uniós gazdálkodók jövedelmezőségi kihívásokkal is küzdenek – fogalmazott. A miniszter kiemelte, hogy a zöld átmenet nem valósítható meg a gazdálkodók akarata ellenére, hanem csak úgy, ha érdekeltté tesszük őket annak elérésében. Ehhez megfelelő ösztönzőket kell biztosítani számukra a fenntarthatóbb termelési gyakorlatok alkalmazására. Csak így érhető el ugyanis a környezeti és fenntarthatósági szempontok érvényesítése közötti kétségkívül megbomlott egyensúly helyreállítása – tette hozzá.
Nagy István kifejtette: a jövedelmezőség biztosítása érdekében elengedhetetlen az elkülönített és megfelelő források biztosítása a Közös Agrárpolitikában (KAP) annak érdekében, hogy teljesíteni tudja sokrétű céljait. Különálló, független és kétpilléres KAP-ra van szükség, amelyben kulcsszerepet kell kapnia a jövedelempótló közvetlen támogatásoknak, csakúgy, mint az életképes vidéki területeket támogató vidékfejlesztési intézkedéseknek. Emellett foglalkozni kell a generációs megújulás kérdésével, és kiemelten támogatni kell a fiatal gazdálkodókat a gazdaságátadás ösztönzésével, vagy földhöz jutásuk elősegítésével – mondta. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a Mezőgazdasági és Halászati Tanács hétfői ülésén az agrárminiszterek egybehangzó támogatásával tanácsi következtetéseket fogadtak el a gazdaközpontú 2027 utáni Közös Agrárpolitikáról – írta közleményében az AM.