Gólyamenedékház, látogatóközpont, hozzá kapcsolódó tanösvény és kilátók épülnek uniós támogatással a mórahalmi Nagyszéksós-tónál - tájékoztatta Szűcs Anikó vezető projektmenedzser az MTI-t.
A Nagyszéksós-tónál mintegy másfél évtizede történt meg a vizes élőhely rehabilitációja. A 2000-es évek elejére az egykori szikes tómeder területének nagy részét, valamint a tavat szegélyező legelőt összefüggő nádas borította. A területre bivalygulyát telepítettek, az állatok pedig megtisztították a medret és a part jelentős részét a nádtól. Így az évszaknak megfelelő vízborítású terület ma már élő- és táplálkozó helyül szolgál a fészkelő és vonuló madarak számára. A természeti értékek bemutatása érdekében 2026 őszére látogatóközpontot és gólyamenedékház építenek a tó szomszédságában, egy újabb tanösvényt és a meglévők mellé több új kilátót is kialakítanak mintegy 1,5 milliárd forintból.
Az új, csaknem 900 négyzetméteres épület két szárnyból áll majd: a gólyamenedékházból és a látogatóközpontból. A központi fogadóhelyiséget két szárny egészíti ki. A gólyamenedékház épületrész helyet ad egy kiállítótérnek kilátóval, vizesblokkal, négy elkülönítőnek a gólyák részére, illetve egy gyógyító részlegnek orvosi szobával. A dolgozók helyiségeit, az irodát és garázst is itt alakítják ki. A látogatóközpontban egy kör alakú előadótér, valamint interaktív kiállítás fogadja a vendégeket. Itt szórakoztató mégis oktató jelleggel kívánják bemutatni a térség élőhelyeit – a homoki erdőket és gyepeket, a lápréteket, mocsarakat, a szikes tavakat, réteket -, a térség fokozottan védett növény és állat fajait. A három – magyar, angol és szerb – nyelvű tárlaton a tervek szerint futóhomok-terepasztal, a homokhátsági tanyákat idéző háromdimenziós makett, és a természeti hanghatásokat bemutató hangharang is várja majd a látogatókat. Az épületegyüttes környezetében parkolót, játszóteret és gyógynövénykertet is kialakítanak. Egy meglévő fedett szín átépítésével interaktív foglalkoztató teret, a bivalygulya állatbeállójának felújításával látványkarámot hoznak létre. A tó mentén elkészül a gyalogosan megközelíthető belső tanösvény, valamint több kilátó, melyek egyike nemcsak a szárazföldről, hanem a tó közepén található csatornán keresztül, pontoncsónak segítségével is megközelíthető lesz.