A paksi atomerőmű bővítése, a Paks II. beruházás a legszigorúbb nemzetközi előírások betartása mellett zajlik - hangsúlyozta Hugyecz Attila, a Paks II. Zrt. nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetője csütörtökön Szamarkandban, az Uzatom Expo 2024 Kiállítás - A nukleáris ipar nemzetközi lehetőségei címmel tartott nemzetközi konferencián.
Az üzbég atomenergia hatóság, az Uzatom nemzetközi konferenciáján a nemzetközi együttműködésről, az atomenergetikai világszervezetek szerepéről szervezett panelbeszélgetésen Hugyecz Attila kiemelte, hogy a Paks II. beruházást több nemzetközi nukleáris szervezet is nyomon követi, köztük a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, a Nukleáris Világszövetség, az atomerőműveket üzemeltetők világszervezete. Rendszeresen felkeresik az építkezést olyan vállalatok is, amelyek atomerőmű építésében érintettek, így lehetőség van a tapasztalatok átadására. Hugyecz Attila ismertette, hogy a két új paksi blokk orosz fővállalkozásban, nemzetközi együttműködésben épül, az európai uniós közbeszerzési előírásokat figyelembe véve. A beruházás beszállítóit nemzetközi tendereken választják ki. Példaként említette, hogy a turbina generátort, az irányítástechnikát a nemzetközi tenderkiíráson nyertes nyugat-európai cégek szállítják, a talajszilárdítást, a résfal kialakítását német cégek végzik, a talajmunkákon magyar vállalatok is dolgoznak. Elmondta, hogy az Országos Atomenergia Hivatal jóváhagyta a Paks II. atomerőmű-beruházás úgynevezett első beton öntéséhez szükséges előzetes biztonsági jelentését. Ez fontos lépés a projekt megvalósításában, ugyanis a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség sztenderdjei szerint az engedély azt is jelenti, hogy az első beton öntése nyomán az atomerőmű már hivatalosan is építés alatt álló nukleáris létesítménynek minősül – jelezte.
Hugyecz Attila elmondta, hogy Magyarországon a nukleáris energia fontos szerepet játszik az energiaellátásban, tavaly a hazai áramtermelésben az atomenergia 45 százalékot képviselt, a megújuló energia aránya 25 százalékot, a gáz 21 százalékot, a szén 8 százalékot, 1 százalék pedig egyéb forrásból származott. Ugyanezen időszakban Magyarország áramfelhasználásának 35 százaléka származott atomenergiából, 18 százaléka megújuló energiából, 16 százaléka gázerőművekben, 6 százaléka szénerőművekből előállított energiából, 1 százalék egyéb forrásból, és 24 százalékot tett ki az import. A konferencia megnyitóján Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója hangsúlyozta, hogy az atomenergia fontos szerepet játszik a gazdasági növekedésben, a környezetvédelemben, a fenntarthatóságban, képes hosszú távon is megteremteni az energiaellátás biztonságát. Üzbegisztán történelmi lépést tesz azzal, hogy belép az atomenergiát használók közösségébe – tette hozzá.
A konferencia plenáris ülésén Jurabek Mirzamahmudov üzbég energiaminiszter elmondta, hogy a tervek szerint Üzbegisztán 2030-ra átfogó nemzeti nukleáris infrastruktúra létrehozásával megbízható, költséghatékony és környezetbarát villamosenergia-ellátást kíván kialakítani. Ebben kulcsfontosságú prioritás egy kis moduláris atomerőmű (SMR) építése. A Roszatom májusi közlése szerint kis teljesítményű moduláris atomerőművet (SMR) építenek Üzbegisztánban. Az erről szóló szerződést Vlagyimir Putyin orosz elnök üzbegisztáni látogatásakor írta alá a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern mérnöki részlege, az Atomsztrojexport és az Uzatom, az üzbég kormány alá tartozó atomenergia-ügynökség atomerőmű-építési igazgatósága. Üzbegisztán középső részén, Jizzax tartományban egy 330 megawatt (MW) összteljesítményű kis moduláris atomerőművet építenek orosz technológiával, amely 6, egyenként 55 megawatt (MW) teljesítményű reaktorral készül.