Környezetvédelem

Az EP egy évvel elhalasztaná az erdőirtásról szóló jogszabály rendelkezéseinek hatályát

Az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülésén elfogadott tárgyalási álláspont szerint az uniós parlament képviselőinek többsége egy évvel elhalasztaná az erdőirtásról szóló uniós jogszabály egyes rendelkezéseinek hatálybalépését, hogy a vállalatok meg tudjanak felelni a benne foglalt kötelezettségeknek.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Az uniós parlament tájékoztatása szerint a csütörtökön, 371 szavazattal 240 ellenében és 30 tartózkodás mellett jóváhagyott tárgyalási álláspont az uniós tagállamok, nem uniós országok, kereskedők és gazdasági szereplők azon aggodalmaira reagál, hogy nem tudnának teljes mértékben megfelelni a szabályoknak, ha azokat 2024 végétől alkalmaznák. A rendelkezések célja, hogy biztosítsák: az EU-ban értékesített termékek ne olyan területekről származzanak, amelyeken erdőirtás történt. Elő kívánja mozdítani az éghajlatváltozás és a biológiai sokféleség csökkenése elleni küzdelmet azáltal, hogy megakadályozza az uniós fogyasztását olyan szarvasmarha-, kakaó-, kávé-, pálmaolaj-, szója-, fa-, gumi-, szén- és nyomtatottpapír-termékeknek, amelyek előállításához erdőirtás kapcsolódik. Emlékeztettek: az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) becslése szerint 1990 és 2020 között 420 millió hektár erdő – az EU területénél nagyobb terület – veszett oda. Az uniós fogyasztás a globális erdőirtás mintegy 10 százalékáért felelős. Ennek több mint kétharmadát a pálmaolaj és a szója teszi ki.

A jogszabály 2023. június 29. óta hatályos, rendelkezéseit a vállalatoknak 2024. december 30-tól kellene alkalmazniuk. Az álláspont uniós szintű elfogadása lehetővé tenné a nagyvállalatoknak és a kereskedőknek, hogy a rendeletből fakadó kötelezettségeiket 2025. december 30-tól, míg a mikro- és kisvállalkozásoknak 2026. június 30-ig kelljen betartaniuk. A többletidő segítené a gazdasági szereplőket abban, hogy a szabályokat a kezdetektől zökkenőmentesen hajtsák végre anélkül, hogy a jogszabály céljait aláásnák – írták az EP-képviselők.

A közlemény szerint az Európai Parlament az erdőirtásról szóló uniós jogszabály módosítását célzó más javaslatokat is elfogadott, egyebek mellett az erdőirtás szempontjából “kockázatmentes” országok új kategóriáinak létrehozását a meglévő három kategória – “alacsony”, “normál” és “magas” kockázat – mellett. A “kockázatmentes” kategóriába sorolt országokra, amelyek stabil vagy növekvő erdőterülettel jellemezhetők, lényegesen kevésbé szigorú követelmények vonatkoznának majd, mivel az erdőirtás kockázata esetükben elhanyagolható vagy nem létezik. Az Európai Bizottságnak 2025. június 30-ig kell véglegesítenie az országok teljesítményértékelési rendszerét. Ahhoz, hogy ezek a módosítások hatályba léphessenek, az Európai Unió Tanácsának és az Európai Parlamentnek egyaránt jóvá kell hagynia a javasolt szöveget, majd azt hivatalosan ki kell hirdetni. A Tisza Párt európai parlamenti képviselőcsoportjának az MTI-hez eljuttatott közleménye Gerzsenyi Gabriellát, a párt EP-képviselőjét idézte, aki azt mondta: az EP által javasolt határidő meghosszabbítása rossz hatással lehet az erdőkre, a rendelkezések alkalmazására már felkészült piaci szereplőkre, továbbá sokakban a jogbizonytalanság érzését keltheti. Véleménye szerint a kereskedőkre vonatkozó szabályozás enyhítésével a beszállítói lánc ellenőrzése nehezebbé válhatna, a “kockázatmentes” országcsoport bevezetésével egyes országok pedig kikerülnének a szabályozás hatálya alól, ami – mint aláhúzta – kockázatot jelentene és az országok között egyenlőtlenséget teremtene.

Kiemelte továbbá: a szöveg elfogadása esetén Magyarország jelentős gazdasági hátrányokkal szembesülhet, különösen az adminisztratív költségek, a piaci hozzáférés és a vidéki foglalkoztatottság terén. A magas megfelelési költségek negatívan befolyásolhatják a magyar szereplőket, különösen azokat, akik számára az erdőgazdálkodás és mezőgazdaság alapvető fontosságúak – hívta fel a figyelmet.