Környezetvédelem

Újabb tíz évvel meghosszabbították a Gyermekmentő Szolgálat, az Energiaügyi Minisztérium, az Óbudai Egyetem és az E.ON együttműködését

Újabb tíz évvel meghosszabbították a Gyermekmentő Szolgálat fóti Lovasterápiás és Oktató Központjának területén működő Élhető Jövő Park innovációs projekt működését, amelyről az üzemeltető E.ON Hungária Csoport, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat, az Óbudai Egyetem és az Energiaügyi Minisztérium (EM) pénteken írt alá szerződést Fóton.

A megújításról szóló szerződést Sugár Viktória, az Óbudai Egyetem rektorhelyettese, Katona Ádám, az E.ON Hungária Csoport vezérigazgató-helyettese, Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára és Edvi Péter, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat alapító elnöke írta alá. A mintaprojekt 2012 óta működik, amelynek keretében az intézet tiszta környezetben használ megújuló energiát és egyéb környezetbarát technikai megoldásokat. Az innovációs projekt üzemeltetője az E.ON Hungária Csoport és a Gyermekmentő Szolgálat, amelyek nagy súlyt helyeznek az innovatív mintaprojektek megvalósítására és fenntartására. Az Óbudai Egyetem egyik kiemelt kutatási területe a fenntartható energetika. Az egyetem hallgatói és kutatói Fóton valós körülmények között tapasztalják meg a jövő okoshálózatának elemeit, és használhatják az Élhető Jövő Park nyújtotta technológiai lehetőségeket.

A Gyermekmentő Szolgálat tájékoztatása szerint a mostani megállapodás – amely egy már 10 éve tartó együttműködési szerződés meghosszabbítása – aláírói közös céljaik elérése érdekében ösztönzik és fejlesztik a közöttük lévő tudományos és technológiai együttműködés résztevékenységeit. A rendezvényen Czepek Gábor elmondta, a park, amely segíti a tudományos élet és az ipar együttműködését, akkor jött létre, amikor még csak 15 megawattnyi naperőművel rendelkezett az ország, ma azonban 7000 megawatt naperőmű kapacitása van Magyarországnak, ami két paksi atomerőmű blokknak felel meg.

A 2030-as évek elejére pedig előreláthatólag már 12 000 megawattnyi kapacitással rendelkezik majd Magyarország. Czepek Gábor elmondta, a kormány három elv köré szervezi már 14 éve az energiapolitikáját, az első elv a zöldenergia és az atomenergia kettőssége, a második, hogy minden szomszédos országgal legyen kapcsolat földgáz és villamos energia tekintetében, a harmadik pedig, hogy egy olyan vállalat álljon a kormány mögött, mint az MVM, amelyik, ha baj van, segíteni tud. Megjegyezte, hogy a segítségnyújtás ideje el is jött, legutóbb 2022-ben az energiaválság idején.

Az államtitkár elmondta, hogy a jövő kulcsa az energiatárolás, ezért olyan iparpolitikát épít a magyar kormány, amelyben az akkumulátorgyáraknak és a tárolási kapacitás kiépülésének kiemelt szerepe van. Hozzátette: kulcskérdés, hogy ezek a kapacitások, az innovációk Magyarország határain belül álljanak rendelkezésre.