Környezetvédelem

A hollandiai ivóvíz-szolgáltatók felszólították Németországot, hogy csökkentse a káros vegyi anyagok vízbe bocsátását a Rajnában

A hollandiai ivóvíz-szolgáltatók kedden felszólították Steffi Lemke német környezetvédelmi minisztert, hogy Berlin korlátozza bizonyos vegyi anyagok kibocsátását a Rajna folyóba.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

A hollandiai ivóvíz-szolgáltató vállalatok – amelyek részben ennek a folyónak a vizétől függnek termelésük során – levélben fordultak a német tárcavezetőhöz.

A holland állampolgároknak és vállalatoknak egyre nagyobb szükségük lesz a tiszta ivóvízre az elkövetkező években, de ennek előállítása egyre drágább lesz a németországi ipari kibocsátások miatt – írta a témáról kiadott közleményében a RIWA-Rhine ivóvízgyártó cégek társasága.

A társaság szerint Németország nagymértékű vegyianyag-kibocsátásaival nem tartja be a vízminőségre vonatkozó nemzeti és európai megállapodásokat. Gerard Stroomberg, a RIWA-Rijn igazgatója úgy nyilatkozott, hogy a perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok (PFAS-ok) koncentrációja a Rajnában 3-4-szerese annak, amit Hollandiában biztonságosnak tartanank.

A holland ivóvíz-szolgáltatók kiemelt erőfeszítéseket tesznek a PFAS-vegyületek eltávolítása érdekében. A kibocsátást az egyezmények értelmében korlátozni kell, de ezek a megállapodások jogilag nem érvényesíthetők, így nincs következménye annak, ha a német cégek nagy mennyiségben PFAS-anyagokat bocsátanak a folyó vizébe – hívta fel a figyelmet.

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint a perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok az ember által előállított vegyi anyagok széles körben használt csoportja, amely több mint 4700 vegyi anyagot fed le, melyek idővel felgyülemlenek az emberi szervezetben és a környezetben. “Örök vegyi anyagokként” is emlegetik őket, mivel rendkívül makacs módon megmaradnak a környezetben és az emberi testben. Olyan egészségügyi problémákhoz vezethetnek, mint a tüdőkárosodás, a pajzsmirigy-megbetegedés, a túlsúly, egyes termékenységi problémák és a rák.

A német kormány véleménye szerint a PFAS-vegyületek olyannyira károsak, hogy egész Európában be kellene tiltani őket, amit mi nagyon üdvözlünk. Felszólítjuk a minisztert, hogy határozzon meg határértékeket ezen vegyületek Rajnába történő kibocsátására vonatkozóan, amíg a PFAS-tilalom hatályba nem lép – tette hozzá a társaság igazgatója.

A Rajna vize mintegy ötmillió ember ivóvízforrása Hollandiában.