Környezetvédelem

Környezetügyi államtitkár: mindenkire szükség van a fenntartható társadalomhoz

Mindannyiunkra szükség van, hogy a társadalom fenntartható legyen - hangsúlyozta az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára Somogyváron szerdán.

Hibrid napelemes rendszerek akkumulátorral, elérhető áron. Kalkuláljon itt ingyenesen! (x)

Raisz Anikó az Iskolakertekért Alapítvány által szervezett X. Országos Iskolakert-hálózati Találkozón kifejtette: a fiatalabb és az idősebb generációk, a gazdasági élet szereplői, a civil társadalom és a döntéshozók is felelősek azért, hogy biztosítsák a gyerekeknek azokat az életfeltételeket, amelyeket megérdemelnek, amelyeket ők is meg tudnak őrizni maguknak és utódaiknak. Az államtitkár szavai szerint szülők és pedagógusok egyaránt tapasztalják, mennyire megváltozott az ő gyerekkorukhoz képest az a környezet, amelyben a mostani gyerekek felnőnek. Magával rántja őket a gyorsan fejlődő digitális világ, és “erre az egyetlen válasz az, ha a hagyományos pedagógia élményalapú változatát nyújtjuk számukra” – tette hozzá.

Azt mondta, öröm nézni, hogy a gyerekek mennyire ügyesen kezelik a digitális eszközöket, de fontos, hogy megmaradjanak a kötelékeik a kézzel fogható világhoz, ott szerezzenek élményeket, alapvetően ez az egyetlen esély a fenntarthatóságra.

Az iskola- és óvodakertek ennek az élménypedagógiának a kiváló színterei: a gyerek tapasztal, megfog, csinál, részt vesz valamiben, az a mindennapjai részévé válik, megtanulja megóvni a környezetét, helyesen használni a természeti értékeket, és az együttműködést a társaival – emelte ki.

Raisz Anikó azt hangoztatta, az ilyen programoknak közösségépítő erejük van, nemcsak a gyerekek, hanem a szülők, a pedagógusok, a civil szervezetek képviselői között is együttműködés alakul ki, továbbá a gyermek is neveli a szülőt, amikor hazamegy és beszámol a foglalkozásokon szerzett tudásáról, élményeiről. Az államtitkár a Országos Iskolakert-hálózati Találkozó programját látva nagyon fontosnak nevezte, hogy a gyermekeket tanítják a gyógynövények ismeretére, a rovarok, a madarak hasznára, a komposztálásra, és arra, mit jelent a klímaváltozás, mi okozza, milyen hatásai vannak. Raisz Anikó szólt arról, hogy az Energiaügyi Minisztérium elkötelezett a környezeti nevelés, szemléletformálás mellett, ezért az iskolakertprogramon kívül számos kezdeményezést támogat. Felhívta a figyelmet a Zöld óvoda programra és egyebek mellett a Kölcsön kapott levegő programra, utóbbit idén középiskolásokra is kiterjesztették.

Pauliczky Nóra, az Iskolakertekért Alapítvány kuratóriumi elnöke felidézte, hogy a fenntartható megoldások keresésében, az oktató-nevelő munkában szerepet játszó iskolakert-hálózatot 2015-ben kezdték szervezni, ma több mint 300 tagja van Magyarországról, valamint külhoni területekről. Az elkötelezett, kitartó és rengeteg önkéntes munkának köszönhetően kisfilmek, kiadványok készültek, számos képzést, találkozót, műhelymunkát, országos rendezvényt tartottak az elmúlt tíz évben – mondta, hozzátéve, óriási dolognak tartja, hogy az állam támogatja az iskolakertek ügyét. Móring József Attila (KDNP), a térség országgyűlési képviselője arról szólt, hogy a már a kora bronzkorban lakott Somogyvár környékén volt Koppány vezér szálláshelye, ott alapított apátságot és építtetett bazilikát Szent László király, az általa oda invitált bencés szerzetesek már akkor nagy hangsúlyt fektettek a kertészetre, a gyógynövények termesztésére és felhasználására. Hozzáfűzte, a török hódoltság idején szinte elnéptelenedett települést Széchényi György kalocsai érsek kapta meg a 17. században, ő építtette fel azt a kastélyt, ahol 1946-tól speciális ellátást igénylő gyerekek képzése folyik, és amely otthont ad a X. Országos Iskolakert-hálózati Találkozónak.