A 2022-es év a mezőgazdaság számára olyannyira rendkívüli, hogy amióta adatok vannak a klimatikus viszonyokról, aszályról, fagyról, termésátlagról, soha nem volt tapasztalható még csak hasonló negatív állapot sem - fogalmazott Juhász Anikó, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára egy kerekasztal-beszélgetés résztvevőjeként az Agrárminisztérium pénteki közleménye szerint.
Az agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár az Esztergomban rendezett MCC Fesztiválon, a “Mezőgazdaság és klímaváltozás – Kockázat vagy lehetőség” címmel rendezett pódiumbeszélgetésén Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem (MATE) rektora, valamint Ondré Péter, az Agrármarketing Centrum (AMC) ügyvezető igazgatója társaságában osztotta meg véleményét a klímaváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatásairól, az agrárium szerepéről, valamint a szélsőséges időjárás hatásainak lehetséges kivédésének módjairól – áll a közleményben. A mezőgazdaság nem csak elszenvedője a megváltozott klímának, de kibocsátó is, ezért kiemelt fontosságú a környezeti terhelést csökkentő technológiák elősegítése oly módon, hogy ez az élelmezésbiztonságot és az élelmiszerbiztonságot ne veszélyeztesse – hangsúlyozta Juhász Anikó. A klímaváltozáshoz alkalmazkodnunk kell, például növényváltással, a talajerózió lassításával, új, innovatív technológiák támogatásával és bevezetésével.
Természetesen a tudásátadás, a termelők számára minden lehetséges információ megosztása elkerülhetetlen és alapvető fontosságú – sorolta a klímaváltozás hatásainak mérsékléséhez hozzájáruló lehetséges eszközöket Juhász Anikó az AM tájékoztatása szerint. Korábban is voltak aszályos időszakok, rendkívülinek tekinthető időjárási jelenségek. Azonban ez a helyzet folyamatosan romlik, miközben egyre több embert kell egyre kisebb termőterületről élelmiszerrel ellátni – fogalmazta meg véleményét Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem rektora. Véleménye szerint nagy kérdés, hogy mennyire vagyunk képesek alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez és a lehetséges előnyöket a magunk javára fordítani. A megoldást részben a vízgazdálkodás újragondolásában, a nemesítési technológiák fejlesztésében és új, szárazságtűrő növények használatában, valamint a fenntarthatósághoz, a klímavédelemhez kapcsolódó kutatások támogatásában látja – írta az AM.
Ondré Péter, az AMC ügyvezető igazgatója az erdősültség növelésének fontosságára hívta fel a figyelmet. Mint mondta, az erdőknek fontos szerepük van a klímaváltozás hatásainak mérséklésében, megkötik a légköri szén-dioxid jelentős mennyiségét, másrészt hozzájárulnak a szélsőséges hőmérsékleti és csapadékviszonyok mérsékléséhez – áll a közleményben.