természet

AM: nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat

Nemzetstratégiai kérdés a hazai vetőmagágazat. A hazai agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságához alapjaiban járulnak hozzá a hazai, kiváló minőségű vetőmagok és szaporítóanyagok – mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára csütörtökön Szarvason, az I. Országos Vetőmag-gazdálkodási Konferencia megnyitóján a tárca közleménye szerint.

AM: a kisgazdaságok a nyertesei az idei agrártámogatások előlegfizetési időszakának

Rendben zajlik az agrártámogatások előlegfizetési időszaka, a Magyar Államkincstár (MÁK) október végéig összesen 119,3 milliárd forint előleget fizetett ki az érintetteknek. A kifizetések ütemezésénél is különös figyelmet kapnak a kisgazdaságok, hiszen az eddigi támogatottak több mint 70 százaléka 10 hektárt meg nem haladó birtokmérettel rendelkezik – jelentette ki Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a tárca csütörtöki közleménye szerint.

AM-államtitkár: ősszel újabb 6 ezer fát ültetnek el az országban

Az Agrárminisztérium (AM) által négy éve indított Településfásítási programban idén tavasszal 4 ezer fát ültettek el, ősszel további 6 ezer fa elültetését kezdhették meg a pályázatnyertesek – mondta Nobilis Márton, a tárca államtitkára szerdán Balatonszemesen, ahol részt vett a település által elnyert fák elültetésében.

A világon elsőként életképes magokat teremtek a MATE holdtalajban elültetett mustárnövények

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen egyedülálló módon sikerült holdtalajban életképes mustárnövényeket nevelni, ráadásul a növények annyira jól érezték magukat a szokatlan körülmények között, hogy három életképes maggal is megajándékozták a MATE kutatóit, amelyre eddig világszinten még nem volt példa.

Balczó Bertalan: a természetvédelem mindnyájunk jövőjéről szól

A természet védelme nem egy szűk szakma önös érdeke, hanem mindnyájunk jövőjéről szól – mondta az Agrárminisztérium (AM) természetvédelemért felelős helyettes államtitkára hétfőn a miskolci Szeleta Parkban, ahol a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) ünnepélyes keretek között Aranyfokozatú vállalati önkéntes partnerévé fogadta az MBH Bankot.

Véget ért Horvátország egyik legnehezebb tűzvédelmi szezonja

Véget ért Horvátország egyik legnehezebb tűzvédelmi szezonja, amelyben közel 15 ezer hektár terület égett le, és 40 százalékkal több volt a tűzeset, mint 2023-ban – írta a Vecernji List című horvát napilap vasárnap a tűzoltókat idézve.

Mit tegyünk, ha levonul az árvíz? Fertőtlenítés, higiéniai védekezés és teendők – Dr. Bánhegyi Péter, a Caola Zrt. kutatás-fejlesztési vezetőjének ajánlásai

Az árvíz látható veszélyei mellett nem elhanyagolhatóak a “láthatatlan” károk – így elsősorban a fertőzések, amelyek az árvíz levonulását követően lépnek fel. A legfontosabb teendők a legjelentősebb hazai gyártó, a Caola Zrt. szakértője szerint az alapos fertőtlenítés.

Árvíz – Az EP több finanszírozást sürget a természeti katasztrófákra való felkészülés megerősítéséhez

Az Európai Parlament (EP) képviselői aggodalmukat fejezték ki a szélsőséges időjárási események, köztük az árvizek, hőhullámok és erdőtüzek növekvő intenzitása és gyakorisága miatt, és strasbourgi plenáris ülésükön elfogadott állásfoglalásukban több finanszírozást sürgettek az európai természeti katasztrófákra való felkészülés és reagálás megerősítéséhez.

Szeptember végén a Körösök völgyébe érkezik a Muzsikál az erdő programsorozat

Szeptember 27-29. között Gyulán és környékén rendezik meg a Muzsikál az erdő programsorozatot.

Egyre több a fekete törpeharcsa a Balatonban, és ez nem túl jó hír az őshonos halaknak

Három balatoni, egy invazív és két őshonos halfaj táplálkozását vizsgálta a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI). Kutatásukból kiderült, bár az invazív fekete törpeharcsa zömmel mást eszik, mint őshonos társai, a törpeharcsa hatékony ragadozó, okkal retteghetnek tőlük őshonos halaink.